Menu
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pomnik "Rybaka i Rybaczki"

W dniu 28 listopada 2013 r. w Porcie Rybackim, przy ulicy Szyprów odbyło się uroczyste odsłonięcie rzeźby „Rybaka i Rybaczki” przedstawiającej stojącego rybaka i siedzącą rybaczkę rozciągających sieć, która jest jednocześnie ławeczką. Na sieci można usiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Jest to jedna z licznej grupy nietypowych ławek, które ostatnimi laty pojawiły się w nadmorskich miastach. Rzeźba znajduje się w pobliżu zejścia na pomost i wita każdego, kto chce kupić rybę prosto z kutra.

Rzeźba autorstwa Pana Romualda Wiśniewskiego wykonana jest z brązu. Powstała dzięki dofinansowaniu, o które aplikował Zarząd Portu Morskiego Sp. z o.o. w Kołobrzegu w ramach środka 4.1. Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”. Koszt wykonania pomnika to 155 tysięcy złotych netto, z czego 85 % pozyskano z Programu Operacyjnego, a pozostałe 15 % wyłożył Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg.

Naturalnych rozmiarów pomnik „Rybaka i Rybaczki” zajętych naprawianiem sieci to pomysł Zarządu Portu Morskiego. Rzeźba „Rybaka i Rybaczki” to miejsce kultu i czci wobec oblicza tragedii morskich, z którymi każdego dnia borykają się rybacy i ich rodziny. Koncepcją pomnika jest ukazanie wysiłku, który wkładają rybacy w codzienną pracę. Rybactwo w Polsce jest profesją, która angażuje całe rodziny. W dawnych czasach mężczyźni – rybacy – wypływali w morze na połów, a rodziny pozostające w porcie oczekując na powrót rybaków, przygotowywały (zabezpieczały) sprzęt niezbędny do kolejnych rejsów.

Zarząd Portu Morskiego stawiając rzeźbę pragnął uhonorować pracę rybaków i pamięć o tych, których zabrało morze, gdyż zawód ten związany jest również z ryzykiem. Tym wszystkim, którzy poświęcili się dla wykonywania tego bardzo trudnego zawodu jest poświęcona rzeźba Rybaka i Rybaczki. Pomnik ten odnosi się zarówno do przeszłości jak również do teraźniejszości rybaków, gdyż rybacy od zawsze byli związani z miastem Kołobrzeg.

GALERIA FOTO

Film: Portal MIASTO KOŁOBRZEG

Film: FOTOPOLSKA

http://kolobrzeg.fotopolska.eu/Pomnik_Rybaka_i_Rybaczki_Kolobrzeg

Dodatkowe informacje

Więcej w tej kategorii: « Pomnik Komandora Mieszkowskiego
powrót na górę

M

E

N

U