Menu
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Spoczęła w symbolicznym grobie (fotorelacja)

Ziemia z kołobrzeskich pól bitewnych została poświęcona na mszy, a następnie spoczęła w symbolicznym grobie w gminie Przytoczna. W odpowiedzi na prośbę gminy Przytoczna ziemia z miejsc, w których toczono boje - przy latarni morskiej, w Forcie Wilczym oraz przy kościółku w Budzistowie, została pobrana przez kołobrzeskie przedszkolaki i uczniów podczas wydarzenia zorganizowanego przez muzeum "Patria Colbergiensis".

3 maja podczas uroczystości patriotycznych w Przytocznej urna z ziemią została złożona w symbolicznym grobie, przykrytym płytą kamienną z napisem: "Pamięci rycerzy toczących boje w imię honoru, Boga i ojczyzny, walczących o wolną Polskę powstańców, żołnierzy I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r., żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej oraz ofiar pomordowanych w obozach zagłady". Urna z Kołobrzegu spoczęła obok ziem zroszonych krwią polskich żołnierzy z Westerplatte, Gross-Rosen, Berlina, Grunwaldu, Cedyni, Warszawy, Częstochowy i innych miejsc walki.

- Nie mamy takiego miejsca historycznego, jakie są na ziemiach zachodnich. Z inicjatywy mieszkańców postanowiliśmy je stworzyć - mówi Piotr Barski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przytocznej. - Powstaje tu park pamięci i park historyczny. Dzięki temu nasze uroczystości nabrały blasku, charakteru. Kiedy była składana ziemia z Westerplatte, była u nas osoba, która ma dziadka, który tam walczył. Ta osoba jest już w takim wieku, że nie pojedzie do Westerplatte, żeby zapalić świeczkę, ale przychodzi teraz tutaj.

Miejsce pamięci jest w centrum miejscowości, wśród drzew. Szkoły chodzą tam na lekcje historii, którą młodzież, widząc tabliczki i słuchając o wydarzeniach, które rozgrywały się w poszczególnych miejscach, łatwiej przyswaja. Złożenie ziemi w miejscu pamięci to dla mieszkańców Przytocznej duże wydarzenie, odbywające się z pompą dwa razy do roku - 3 maja oraz 11 listopada. Idą w pochodzie delegacje ze sztandarami, związki kombatanckie, wojsko oddaje salwy honorowe, ma miejsce apel poległych oraz okolicznościowe przemówienie władz. Kilka dni temu w symbolicznym grobie złożono ziemię z Kołobrzegu. Na uroczystość 11 listopada oczekuje ziemia nadesłana z Wiednia.

Aleksandra Kurcman
fot. Gmina Przytoczna

FILMY

powrót na górę

M

E

N

U