Menu
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Cmentarz Wojenny – zabiegi ochronne na drzewach i krzewach

Zabiegi ochronne na drzewach i krzewach zlikalizowanych na terenie Cmentarza Wojennego w Kołobrzegu

W sierpniu 2011 r. w obecności Pani Jadwigi Partyki - Starszego Specjalisty Służby Leśnej oraz Jolanty Hrynio – inspektora Referatu Inżynierii i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kołobrzeg poddano zewnętrznym oględzinom stan zdrowotny drzew i krzewów na terenie Cmentarza wojennego w Kołobrzegu. Zaobserwowano zmiany chorobowe na drzewach i krzewach z rodzaju cis, sosna, jałowiec oraz pobrano próbki pędów tych roślin.

Następnie pobrany i odpowiednio zabezpieczony materiał badawczy został przekazany do Zespołu Ochrony Lasów w Szczecinku, celem wykonania analizy fitopatologicznej i entomologicznej. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że pierwotną przyczyną osłabienia drzew i krzewów były niekorzystne warunki natury abiotycznej, takiej jak ekstremalne warunki wilgotnościowe i temperaturowe oraz nadmierne zasolenie gleby.

W efekcie doszło do obniżenia odporności drzew i zainfekowania ich przez patogeniczne grzyby. Na podstawie przeprowadzonych badań określono rodzaje grzybów powodujące zaobserwowane objawy chorobowe drzew i krzewów oraz opracowano harmonogram prac.

Analiza fitopatologiczna i entomologiczna pędów cisów, jałowców i sosen wykazała, że pędy i igły cisów zostały zainfekowane przez patogeniczne grzyby Maccrophoma taxi i Lopohodermium abietis - powodujące osutkę igieł i zamieranie pędów. Z pędów wyizolowano także grzyby z rodzaju Phoma, zaliczane do grzybów tzw. słabości oraz Cladosporium spp., które zwykle pojawiają się przy dużej wilgotności powietrza.

Z zainfekowanych pędów sosen wyizolowano grzyb z rodzaju Sphaeropsis sapinea. Występowaniu tego patogena sprzyja min. zanieczyszczenie powietrza - nadmiar gazów tj. amoniak, tlenki azotu.

Z zainfekowanych pędów jałowców wyizolowano grzyb z rodzaju Pestalotiopsis funera oraz mszyce. Ponadto wiosną zaobserwowano na nich pomarańczowe owocniki grzybów wywołujące rdzawicę głogowo-jałowcową Gymnosporangium clavariiforme (Jack.) D.C.

Zgodnie z opracowaną ekspertyzą należy wykonać następujące prace:

  • obcięcie i spalenie chorych fragmentów pędów cisów, jałowców, sosen i żywotników, termin realizacji: maj i pierwsza połowa czerwca 2013 r. ( dwa zabiegi w odstępie 14 dni)
  • opryski ochronne fungicydami cisów, jałowców, sosen i żywotników, termin realizacji: maj i pierwsza połowa czerwca 2013 r. oraz lipiec (dwa zabiegi
    w odstępie 14 dni)

Zgodnie z zaleceniami zawartymi w ww. ekspertyzie w przypadku zaobserwowania wzrostu populacji mszyc lub przędziorków na pędach cisów i jałowców (suche i gorące lata) należy wykonać 2-3 krotne opryski zasiedlonych roślin. Zalecono również dodawanie do cieczy roboczej środków zwiększających przyczepność preparatów do igieł, tzw. adiutantów.

Zalecane zabiegi ochronne należy wykonywać:

  • w dni bezdeszczowe i bezwietrzne, rano lub wieczorem,
  • po uprzednim zabezpieczeniu i oznakowaniu terenu,
  • przez osoby przeszkolone w tym zakresie,
  • z zastosowanie aparatury atestowanej,
  • preparaty stosowane do ochrony roślin powinny zostać dobrane zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o środkach ochrony roślin (Dz. U. z 2013r., poz. 455) oraz rozporządzenia 1273/2008, gdzie zaklasyfikowane są środki jako stwarzające zagrożenie dla zdrowia człowieka,
  • preparaty powinny być aplikowane zgodnie z załączoną do nich instrukcją producenta.

Dokumentacja fotograficzna z przeprowadzonych zabiegów ochronnych wykonanych przez MZZD i OŚ Sp. z o.o. w Kołobrzegu

Dodatkowe informacje

powrót na górę

M

E

N

U