Menu
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Cmentarz Wojenny - gatunki posadzonych roślin

Begonia stale kwitnąca łac. Begonia semperflorens

Opis: Begonia semperflorens należy do begonii o ozdobnych kwiatach. Begonia to bardzo popularny gatunek, pochodzący z Brazylii. Liście jajowate lub eliptyczne, ząbkowane, czasami czerwonawe, z połyskiem. Kwiaty o różnych barwach (biel, róż, czerwień). Wśród tych begonii wyróżniamy grupę o silnym wzroście, większych liściach- Semperflorens; grupę o niższych odmianach obficie kwitnących- Gracilis; o pełnych kwiatach- Flore pleno oraz mieszańce heterozyjne.

Uprawa: w przeciwieństwie do innych begonii tolerują one stanowiska. Wymaga gleby próchniczej, dość żyznej, przepuszczalnej o odczynie kwaśnym. Begonia wymagającą rośliną, źle znoszącą zimne, wietrzne i mokre warunki, dlatego w chłodne i mokre lata, słabiej kwitną. Begonie wysadzamy pod koniec maja w rozstawie 15 X 20-15 cm.

Kwitnienie: jak sama nazwa wskazuje kwitnie bardzo długo - od czerwca do nadejścia przymrozków.

Zastosowanie: głównie na kwietniki, do obsadzania skrzynek balkonowych, mis czy na cmentarz.

Zimowanie: roślina jednoroczna.

Starzec popielny, s. srebrzysty (Senecio cineraria DC.)

Opis: Starzec popielny jest rośliną wieloletnią niezimującą w gruncie, w naszych warunkach klimatycznych często przemarza i dlatego zazwyczaj uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Należy do rodziny astrowatych Asteraceae, pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Odmiany ogrodowe są niższe od gatunku i mają delikatniejsze liście. Liście są dekoracyjne, pierzaste o odcinkach głęboko wcinanych, szarozielone, kutnerowato owłosione.

Stanowisko: Starzec popielny dobrze rośnie niemal na każdej glebie. Wystarczy zapewnić roślinie optymalne warunki – przepuszczalne podłoże i słoneczne stanowisko.

Kwiatostany: koszyczki są bardzo drobne, żółte, zebrane w baldachogrona. Kwiaty nie są zbyt dekoracyjne.

Zastosowanie: stosuje się go na obwódki rabat i kwietniki dywanowe.

Dodatkowe informacje

powrót na górę

M

E

N

U